Viyana  Derneği Fenerbahçe
VİYANA FENERBAHCELİLER DERNEGİ FENERBAHÇELİLER DERNEĞİ

2007 yılında kurulan Viyana Derneği, Avusturyanın Başkenti Viyanada faaliyet göstermektedir. Derneğin kuruluş amacı Fenerbahçe Spor Kulübüne hizmettir. Belli konuma gelmiş Fenerbahçe aşığı işadamı, yönetici ve taraftarlarının herhangi bir beklentileri olmadan Fenerbahçe Spor Kulübü yönetimine hizmet ve katkıda bulunabilecekleri bir platformun oluşturulmasıdır.


Viyana Derneği, Fenerbahçe'ye en iyi hizmetin Kulübün çağdaş bir yapıya kavuşturularak bir Dünya Kulübü standartlarına ulaştırılarak yapılacağına inanarak kurulmuştur. Bu amaca ulaşmak için Fenerbahçe'nin kendi gelirleri ile yönetilebileceği kalıcı mali kaynaklara sahip olması gerekmektedir. Viyana Derneği bu doğrultuda Kurumsallaşma, Şirketleşme ve Tesisleşme konularını öne çıkartarak Fenerbahçe Spor Kulübü için uygulanabilir stratejiler tespit etmektedir.


Öncelikle dürüstlük, şeffaflık ve Fenerbahçe'ye hizmette şahsi menfaat ve çıkar ilişkilerinden uzak durmaktır. Fenerbahçe'ye hizmet ederken Dernek yalnızca ve tek başına Fenerbahçe Spor Kulübünün çıkarlarını önde tutacak ve çıkar temeline dayalı herhangi bir gruplaşma çabasını muhatap almayacak ve bununla mücadele edecektir. Viyana Derneği her türlü maddi ve manevi varlığı, Tüzüğünde de kayıtlı olduğu şekilde, en sonunda Fenerbahçe Spor Kulübüne ait olacaktır.


Derneğimiz maç günleri hariç sezon boyu cuma, cumartesi ve pazar günleri üyelerimize açıktır.

Derneğimizin tüzüğü Avusturya Cumhuriyetinin dernekler yasası gereği öngördüğü tüzük ve Fenerbahçe Spor Kulübünün dernekler tüzüğünden 

oluşmaktadır. 

Bir nusesi sürekli olarak derneğimizin giriş bölümünde herkezin göz ata bilmesi açısından asılıdır. 

Viyana Fenerbahçeliler Derneği direk olarak sevdiğimiz Fenerbahçe Spor Kulübüne bağlıdır ve onun izinden faaliyetlerini sürdürmektedir. 

Amaç ve ilke olarak kendimize Viyana ve çevresinde yaşayan Fenerbahçelileri buluşturmayı ve birleştirmeyi edindik. 

Birey olmaktan ziyade bir aile havasında destek ve dayanışma ile yolumuzu sürdümek istiyoruz bunun için kendimize şu prensipleri edindik:


1. Derneğimizde din, dil, ırk, mezhep ayırımı ve politika kesinlikle yasaktır.

2. Hiç bir şekilde Fenerbahçemizin hizmetkarlarına ve oyuncularına küfür veya kötü söz kabul edilemez.

3. Küçüğe sevgi büyüğe saygı da kusur kabul görünmez.

4. Derneğimizde abi, reis, dayı, baba, amca ve yancılık yoktur, saygı sevgi çerçevesinde hareket eden herkez zaten hak ettiği mertebeye sahiptir.

5. Başarıda nasıl beraber isek kötü gününde de Fenerbahçemizin yanındayız.

6. Fenerbahçelilik günü birlik bir olay değildir askıya aldım geçici olarak bıraktım diyen bizden değildir.

7. Fenerbahçe mali çıkarlar için, şahıs popülaritesi ve saygınlığı için kullanılamaz.

8. Grupçuluk ve ayrıştırmak kesinlikle yasaktır, zaten kaç kişiyiz şurada.

9. Aile kavramı neyse bizlerde onu hedefliyoruz onun için yarı yolda bırakmak verilen sözleri yerine getirmemek tolere edilecek unsurlar değildir.

10. En önemlisi maddi bağımsızlık onun için aidatlar zamanında ödenmeli, 10,00€ normal üyelik ve 5,00€ öğrenci üyelik, üç ay peşpeşe geçerli bir sebebi 

olmayanlar (işsizlik, maddi sıkıntı, cenaze) üyelikten men olur. 


Derneğimiz elinden geldiği kadar yakın çevrelerde oynanılan tüm branş maçlarına toplu şekilde gitmeye özen gösteriyor ve bize öngörüldüğü kadar spor 

faaliyetlerine bilet temini yapıyor, tabiki bunlarda öncelik üyelerimizdedir. 

Derneğimize Fenerbahçeliyim diyen herkez üye olabilir ve desteğini sağlayabilir. 

Üyelik aidatı normal üyelik için 10,00€ ve öğrenci kardeşlerimiz için 5,00€.